Son Gelişme

6/recent/ticker-posts

Prenses Daisy Kimdir?

 
 Sert bir prenses mi aramıştınız? Mücadeleci, inatçı ve erkek fatma bir prenses? Bunca zaman Prenses Daisy'i arıyormuşsunuz demek ki. Sarasaland'in prensesi, Mantar Krallığı'nın prensesi gibi pek kibar ve çıtkırıldım değildir ama yine de kendisiyle çok yakın arkadaştır. Her şeye rağmen aşktan da korkmaz ve Luigi'nin biricik sevdalısıdır. Sizlere bir önceki "Kimdir?" yazımda Luigi'nin azılı düşmanı King Boo'yu tanıtmıştım, bu yazımda da Luigi'nin sevgilisi sayabileceğimiz Daisy'i tanıtıyorum.
 Prenses Daisy'nin ilk göründüğü oyun 1989 senesinde Gameboy için çıkmış "Super Mario Land" oyunudur. Sarasaland'in hakimi olmak isteyen Tatanga kendisini kaçırmış ve evlenmeye niyetlenmiştir. Tabi o evrende dünya şerifi unvanını üstlenen Mario abimiz bu durumu duyunca Sarasaland'in tüm krallıklarını tek tek Tatanga'nın elinden kurtarmış ve bu olaylar zincirinin en sonunda Daisy'i de kurtarmıştır.

Super Mario Land

 N64 konsolu çıkıncaya kadar Daisy'nin adı oyun dünyasında unutulmuş gibi görünüyor olabilir biliyorum. Fakat Daisy 1993 yapımı Super Mario Bros filminde de vardı. Sizin için kendimi feda ederek bu filmi izledim ve kesinlikle kötü bir filmdi. Daisy filmde dinazorlardan evrimleşmiş ataları dinazor olan bir insan. Evet dinazor ve insan dedim, film her noktasında böyle üzücü şeyler içeriyor. Daisy'i canlandıran oyuncu Samantha Mathis, en azından kadın güzel onun hatırına dayanılabilir. Filmle alakalı en önemli şey ise muhtemelen Luigi ile ilişki mevzusu da bu filmden sonra başlıyor çünkü Super Mario Land'de Luigi yok.

Super Mario Bros filminden Prenses Daisy

 İlk görünüşü her ne kadar kurtarılmaya muhtaç prenses şeklinde de olsa sonrasında hikayesi ileride daha farklı şekilleniyor. Shigeru Miyamoto tarafından yaratılmayan ilk Mario karakteri olan Daisy'nın varoluş amacı esasında "Sürekli Mantar Krallığındayız, sürekli prenses Peach Toadstool'u kurtarıyoruz. Hep aynı yahu!" gibi görünmemesini sağlamaktı.

 Nintendo, N64 konsolu için Mario Tennis yaptırmak istediği sırada, yapımcı ekip Mario dünyasında gerçek hayatta tenis sporunu yapmaya uygun fiziğe sahip karakterler aradılar ve Daisy'i de buldular. Daisy'den önce "Prenses Peach'in kötü versiyonunu mu yapsak acaba?" da denmiş bir süre ama sonra "Elimizde hazır Daisy varken niye uğraşıyoruz yeni karakter yaratmakla falan." demeye gelmişler sonucunda.  

Super Mario Tennis

 Luigi's Mansion oyunu yapılırken kurtarılacak kişi Mario değil de Daisy mi olsaymış diye de oyun yapılırken tartışılmıştır ve sonrasında yapımcı ekip Mario'nun daha uygun olduğu yönündeki karar varmıştır.


 Daisy başlangıçta Princess Peach'e çok benzer şekilde tasvir edildi; Peach ile aynı ses aktrisine sahip, tatlı, masum sıkıntı içindeki bir genç kız. Bununla birlikte, Daisy'nin kişiliği daha sonra şımarık, cesur, alıngan ve enerjik bir erkek fatma olacak şekilde yeniden tasarlandı. Daisy, restoranlarda yemek yemeyi seviyor, çevre esnafını koruyup kolluyor ve hiçbir yerde, hiçbir koşulda kaybetmeyi sevmiyor.

Mario, Peach, Daisy ve Luigi. Couples date yaparlarken

 Daisy sert ve dik kafalıdır, her zaman istediğini elde etmeye çalışır. Daisy, Mario'nun Lucien'i mağlup etmesinden sonra "hiçbir şey öğrenemediği" için Wario ve Waluigi için hayal kırıklığına dönüşmüştü.

Lucien, Mario Tennis Aces oyununda Macera Modunun ana rakibidir. İnsanları kontrol etme gücüne sahip, bilinçli bir rakettir.

 Daisy ayrıca hassastır ve çok nadir anlarda özgüvensizlik yaşar. Luigi, Lucien'in kontrolüne girdiğinde Luigi için çok korkmuştu. Takımının Lucien'i yenemeyeceğinden endişe ediyor ve kaybetmenin sonunda olacakları düşünmek bile istemiyordu.

 Prenses Daisy görünüm açısından pek çok değişimle günümüze kadar gelmiş bir karakterdir. Bütün değişimleri bir kenara bırakarak en güncel görünümünden bahsedersek Prenses Daisy, parlak mavi gözleri, yuvarlak, dolgun yanakları ve omuzlarına kadar inen ve uçları yukarıyı gösteren kısa kahverengi-turuncu saçları olan, hafif bronzlaşmış genç bir kadındır. Göğsünün üstünde ortası yeşil taşlı papatya broş, beyaz kısa eldiven, beyaz taç açıklıkları ve sarı-turuncu karışık renkli bir elbise giyiyor ve ortasında turkuaz renkli taşı olan papatya küpeler takıyor.


Daisy'nin seneler içindeki evrimi

 Daisy büyülü güçleri sayesinde kendini yormadan çok zorlayıcı fiziksel aktivitelerin üstesinden fazlasıyla gelebilir, çok yüksek yerlerden rahatça atlayabilir ve vücuduna değen aşırı sıcak veya zehirli maddelerin etkisinden korunabilir. Daisy papatya çiçeklerini kontrol edebilir ve papatya yapraklarını büyülü biçimlerde kullanarak çeşitli hamleler yapabilir. Daisy, Super Smash Bros.'ta gökkuşakları yaratarak düşmanlarına hasar verebilir.

Super Smash Bros'ta Daisy

 Daisy büyülü güçlerin vergisi özelliklerinin getirdikleriyle yetinmemiş ve farklı şeyleri silah olarak kullanmada da ustalaşmış bir karakterdir. Bu farklı şeyler şemsiye ve şalgam. Hepiniz şemsiye neyse de şalgam ne alaka dediniz biliyorum ve evet şalgamı silah olarak kullanmada usta.

 Bugün sizlere Mario gerçekliğine her karakter gibi renk katan, özgüvenli, atılgan, tuttuğunu koparan Prenses Daisy'den bahsettim. Umarım karakterin gelmişini geçmişini güzelce anlatabilmişimdir. Daha sonraki yazılarda görüşmek üzere ve hoşça kalın.Yorum Gönderme

0 Yorumlar